top of page

 

טוב, אז ככה, כאשר אתם שוכרים משרד אתם בעצם שוכרים נכס עם היתר לעסק עליו יש לשלם ארנונה עיסקית, הוצאה זו חלה על השוכר (כאשר הנכס מושכר ועל הבעלים כאשר אין שוכר בנכס) ונקבעת בהתאם לשטח הריצפה במשרד (נטו) ובהתאם לעסק עצמו. בד"כ התשלום הינו 25 ש"ח למ"ר לחודש, ז"א שעל משרד בשטח של 100 מ"ר נטו תחוייבו בארנונה בסך 2500 ש"ח לחודש. 

ישנם עסקים כגון בתי תוכנה או סטודיו לאומנות אשר מקבלים הטבות של עד 50 אחוזי הנחה בתשלומי הארנונה. 

 

יש לבדוק כיצד העסק שלכם מוגדר מבחינת ארנונה עיסקית וזאת יש לבצע מול עיריית תל-אביב, או בעיר בה אתם בוחרים לשכור משרד.

לנוחיותכם מצ"ב לינק ישיר למחלקת ארנונה בעיריית תל אביב : 

 

מחלקת ארנונה עיסקית עיריית תל-אביב

 

מדריך לרישוי עסקים בתל אביב 

 

 

ארנונה עסקית ומסחרית

 

 

 

 

בשעה טובה החלטתם לפתוח משרד חדש או שפעילות החברה גדלה וכבר נהיה צפוף במשרד, מזל טוב!


פתאום, ללא הודעה מוקדמת, אתם מוצאים עצמכם בחיפוש קדחתני אחרי משרד בעיר ומתחילים להיתקל בהרבה מושגים חדשים ולא ברורים, שלא לדבר על עשרות המודעות שכבר בדקתם בלוחות השונים, בהן, כמעט תמיד, מה שאתם הבנתם מהמודעה זה לא מה שקורה בפועל, עד שאתם מתחילים לפקפק ביכולות הבנת הנקרא שלכם, בקיצור, הרבה כאב ראש ועדיין בכלל לא ראיתם משרד שיכול להתאים, ועוד לא נגענו בנושאים כגון מתווכים/הסכמים/רישיונות עסק ועוד... אז בואו נעצור לרגע ונעשה קצת סדר שיעזור לכם לא רק לחפש אלא גם למצוא באופן יעיל משרד להשכרה בתל אביב.

 

 

שלושה דברים  בהם רצוי להתמקד:

 

1. הגודל הנחוץ  2. תקציב (לפי מ"ר)  3. אזור מבוקש 

 

במאמר זה נתמקד בשלושה אלמנטים בלבד, כמובן שישנם עוד רבים אך אלו, לדעתנו, החשובים ביותר לעניין איתור המשרד המתאים, אשר יעשו לכם סדר בחיפוש ויקדמו אתכם ואת חברתכם לעבר המשרד החדש ביתר קלות.

 

לגבי הגודל הנחוץ, משרד סטנדרטי, למשל בגודל של 100 מ"ר יכול להכיל בין שלושה לעשרה אנשים ואף יותר, לכן יש להבין מהו הספייס (השטח) בו כל אחד משתמש, כמה חדרים רצויים לנו, או האם אנו הולכים לעבוד באופן ספייס וכך להסיק מהו גודל המשרד הנחוץ.
רצוי לא להיצמד למ"ר בדקדוק, אלא לתת טווח של גודל בעת החיפוש, בעניין הגודל, יש לשים לב שיש שטח "ברוטו" ושטח "נטו"  וכשמציעים משרד בגודל 100 מ"ר מדברים על השטח כברוטו...

 

נמשיך  לעניין התקציב, כאן יש לשים לב מהי ההוצאה הכוללת למשרד אותה אנו מוכנים להוציא ולהתחשב בהוצאות קבועות נוספות, כגון; דמי ניהול, חניה, מים חשמל, ארנונה וכד'. כמובן שהמחירים למ"ר משתנים לפי האזורים ולפי ביקוש והצע לתקופה... למשל משרד להשכרה בשטח של 100 מ"ר, המוצע ב- 50 ש"ח למ"ר יעלה 5000 ₪ לחודש. בפועל, אנו נקבל שטח נטו, יחסי הברוטו-נטו משתנים לפי הבניין, השטחים המשותפים בו, ואופן הבנייה. ישנם בניינים בהם יהיה הבדל של עשרה אחוזים וישנם כאלה עם הבדלים של 30 אחוז ויותר בין הגודל ברוטו לגודל הרצפה בפועל - שעליו גם מחושבת הארנונה (הארנונה העסקית בתל אביב הינה בד"כ 25 ש"ח למ"ר פלוס מינוס מלבד חברות תוכנה או אמנים זכאים להקלות של עד 50% הנחה ע"פ הוראות משרד הפנים).


קצת על דמי ניהול: בכל משרד ונכס עסקי (כמעט) יש דמי ניהול, תשלום זה הוא בעצם "וועד הבית" של בניין המשרדים. לבניין הוצאות שוטפות כגון, ניקיון, תחזוקת הבניין והחניון, מעליות, שומר, ביטוחים שונים, ולעתים כולל גם את מיזוג אוויר של כל המשרדים בבניין, בעיקר במגדלים. תשלום זה נע בין כמה מאות שקלים, למשל אם המשרד נמצא בבניין מגורים התשלום יהיה כמו וועד הבית, אך יכול גם להגיע ל25 ₪ למ"ר במגדלים המפוארים. התשלום, כמו השכירות, היא על בסיס שטח ברוטו לחודש.

 

לסיום יש לנו את נושא האזור, אנו נסקור את תל אביב היות וקבוצת MISRADIM מאמינה שזו עיר המשרדים בארץ. אך כמובן שבחירת אזור ספציפי היא מהותית בכל עיר ורצוי ללמוד את השכונות בהן אנו רוצים לשכור. בכדי לדעת מהם האזורים או השכונות בתל אביב שהכי יתאימו לנו, אנו נעשה סקירה קצרה על אזורי הביקוש ומחיריהם על מנת לקבל תמונה כללית רחבה:


נתחיל במשרדים בשכונת מונטיפיורי המתחדשת, אשר נמצאת מרחק הליכה מהרכבת ומגדלי עזריאלי, שכונה זו מאופיינת במבנים תעשייתיים נמוכים ובמרכזה רחוב שדרות יהודית, באזור זה ניתן למצוא משרדים ולופטים מעוצבים להשכרה לרוב בגדלים של: 60- 180 מ"ר. ומחירם: 40- 60 ש"ח למ"ר.


אזור נוסף ומבוקש ביותר הוא כמובן מרכז תל אביב (הסיטי) שמתחיל מאזור בתי המשפט במזרח, דובנוב, שאול המלך, אבן גבירול, שלמה המלך, בן גוריון וממשיך לכיוון דיזינגוף סנטר, אזור זה מתאים לבעלי מקצועות חופשיים ועורכי דין, ומציע מגוון משרדים להשכרה  בבניינים ייצוגיים בגדלים: 50- 250 מ"ר. ומחירם: 70- 110 ש"ח למ"ר.


אזור נוסף ומבוקש ביותר למשרדים בתל אביב הוא דרום מרכז העיר - זהו אזור שמתחיל ביצחק שדה והמסגר וממשיך דרום מערבה עד לשכונת נווה צדק וסביבתה, בו נמצאים הבנקים הבורסה והחברות הגדולות, וכולל את הרחובות ההיסטוריים של ת"א רוטשילד, אחד העם, שינקין, מונטיפיורי וכד'. באזורים אלו ישנם משרדים מעוצבים בבניינים יפים לשימור, במגדלים או בבנייני משרדים נמוכים ומסודרים. גדלים: 60- 400 מ"ר. מחירם: 60- 100 ש"ח למ"ר.


וכמובן שיש גם משרדים להשכרה בצפון תל אביב - מאזור הירקון צפונה, עיקר המשרדים ממוקמים ברמת החייל, הבורסה ברמת גן וסביבתה, גדלים: 40- 400 מ"ר. מחירים: 50- 75 ש"ח למ"ר.


אזור מבוקש נוסף הוא הצפון "הישן", בו יש גם משרדים, אך מעט ובעיקר בבנייני מגורים (בקומות פרטר) השוכנים צפונית לארלוזורוב ועד גדות הירקון.

 

אלו היו כמה נקודות להן רצוי להקדיש מחשבה לפני החיפוש בפועל וכמובן שאין כמו מראה עיניים אז שווה לראות כמה שיותר משרדים, זה תמיד עוזר להבנה של מה יכול לעבוד,  אנו ממליצים לדרג את הנקודות כך שהנושא (אזור, תקציב או גודל)  הקשיח ביותר מבחינתכם בו אין מקום לשינוי או פשרה יהיה במקום הראשון וכך הלאה, ואז החיפוש יהיה יותר ממוקד ויעיל. כמובן שיש עוד הרבה פרמטרים שיעזרו לכם למצוא את הבית החדש לחברתכם, במחיר הטוב ביותר ובאזור שהכי מתאים לכם ואתם מוזמנים לפנות אלינו בכל שאלה בנושא ונשמח לעזור.

 

זה בחינם, תרגישו חופשי.

בהצלחה! 

צוות MISRADIM.

 

איך לחפש ולמצוא משרדים להשכרה

bottom of page