top of page

"שוק המשרדים על סף קטסטרופה: ירידה מתמשכת בביקוש ועלייה בהיצע מבשרות תקופת יובש ארוכה"

מאת: ליאור נוח, כתב מגזין משרדים


תאריך: 18 באפריל 2024


מיקום: רמת גן, ישראל


היום אנו שמחים לארח לראיון בלעדי מנהלת בכירה בתחום המשרדים המנהלת התפעולית בקבוצת משרדים, בעלת ניסיון של מעל 15 שנה בענף.

אנו נדון בתמונת המצב הנוכחית בשוק, תוך התמקדות במגמות של ירידה בביקוש ועלייה בהיצע, וההשלכות הצפויות על עתיד הענף.


היי רעות, תודה רבה לך שהסכמת לחלוק מהתובנות שלך על מצב השוק. ראשית, נשמח לשמוע ממך על תמונת המצב הכללית בשוק המשרדים כיום.


רעות: תודה רבה לכם על ההזדמנות. שוק המשרדים נמצא כיום בתקופה מאתגרת, עם מגמות של ירידה בביקוש ועלייה בהיצע. אנו עדות, כן, קבוצת משרדים מנוהלת בעיקר על ידי נשים, לכך שחברות רבות מצמצמות את שטחי המשרדים שלהן, כתוצאה ממעבר לעבודה מרחוק, התייעלות ועוד. במקביל, אנו רואות, וכך כל מי שמרים את ראשו לשמיים, בנייה מוגברת של בנייני משרדים חדשים, מה שמוביל לעודף היצע אדיר בשוק. לדעתי הכי גדול מאי פעם.


מהן ההשלכות הצפויות של מגמות אלו על עתיד הענף?


רעות: אני חוששת שתקופת יובש ארוכה עומדת בפתח והיא תיהיה מורגשת ביתר שאת בחודשים הבאים, אנו צפויים לראות ירידה משמעותית במחירי השכירות, ואף קשיים רבים באכלוס בנייני משרדים חדשים. ייתכן שגם חברות רבות בתחום הנדל"ן המניב יתקלו בקשיים פיננסיים משמעותיים ואני לא אתפלא אם יהיו חברות נדל"ן מסחרי שיכנסו לסחרור כלפי מטה ככל שחוזי השכירות שלהן מול הדיירים יגמרו.


מה הגורמים שגרמו לירידה הזו בביקוש?


רעות: "ישנם מספר גורמים, כולם פועלים במקביל, ראשית המעבר לעבודה מהבית שהתרחב בעקבות המגפה, וכן התפתחויות טכנולוגיות שמאפשרות עבודה מרחוק, התפתחות והעדפות של חברות למרחבים גמישים תורמות לכך, בנוסף, כמובן מלחמה מתמשכת שמעיבה על קבלת החלטות, מרחיקה חברות זרות ועוצרת התרחבות וגיוס עובדים, אם בעבר חברות הייטק לקחו משרדים עם שטח עודף כי חשבו על התרחבות עתידית, היום יש מגמה הפוכה."


איך את רואה את ההשפעה של עליית ההצעה על המחירים ועל השוק בכלל?


רעות: "עליית ההצע ועידוד העיריות לבנייה של משרדים, לטובת ארנונה עיסקית שהיא גבוהה בממוצע פי שמונה מעלות ארנונה למגורים, יצרה בנייה מאסיבית שיוצרת לחץ כלפי מטה על המחירים. זה יכול להיות טוב לחברות שמחפשות לשכור משרדים, אבל זה ממש לא טוב לבעלי הנכסים. צריך למצוא איזון חדש בשוק."


האם יש דרכים להתמודד עם תקופת היובש שאתן צופות? יש אסטרטגיות מסוימות שמומלץ לנקוט?


רעות: "אני חושבת שהדבר החשוב ביותר הוא להיות גמישים מחשבתית ולהתאים את המשרדים לצרכים המשתנים של השוק. זה יכול לכלול הפיכת משרדים למרחבים גמישים או יצירת חללים משותפים. להיות פתוחים לרעיון של השכרה לטווח קצר, ללכת יותר לקראת שוכרים, לנצל את הזמן שהמשרד לא מושכר לטובת שיפוץ למשרדים ישנים שנראים רע הרבה יותר קשה לאתר שוכר, וכמובן לפרסם נכון, היום אני רואה שהמון מפרסמים בעזרת פוסטים למשל, זה מבורך, אבל לא באמת מאתר שוכרים וזו פעולה שאולי עבדה בעבר אך היום זה כמו כוסות רוח"


מה היית רוצה להעביר לקהל היעד של המגזין בנושא זה? האם יש לך טיפים ליזמים המשקיעים בתחום?


רעות: "אני ממליצה להם לנקוט בזהירות רבה לפני שנכנסים לעסקאות. חשוב לבחון היטב כל עסקה פוטנציאלית ולשקול את כל הסיכונים הכרוכים בה. ייתכן שיהיה כדאי להתמקד בתחומים ספציפיים פחות רוויים, או לפתח מודלים עסקיים חדשניים.

אני רוצה למרות המצב להעביר אופטימיות. כן, יש אתגרים, אבל גם המון הזדמנויות. חשוב להישאר מעודכנים ולהיות פתוחים לשינויים ולחדשנות בתחום, כמו שאתר משרדים עושה למשל."


מה בדיוק אתם עושים שמבדיל אתכם משאר התחום?


רעות: "המון, באתר ניתן למצוא המון מידע על המערכת שלנו, אבל בעיקר מערכת הAI שפיתחנו שבעצם אוספת מידע על מחפשי משרדים ואז שיש משרד מתאים שולחת להם מייל, אנו רואות שזה הכלי היעיל ביותר כרגע לאיתור שוכרים, מלבד פרסום מתקדם הפצה נכונה וכו'."


רעות, תודה רבה לך על תובנותיך החשובות וניתוחך המעמיק של המצב בשוק המשרדים. אנו מאחלים לך ולענף המשרדים הצלחה רבה בהמשך הדרך.


רעות: "בכיף, ובהצלחה לכולם"
150 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page